Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi

12 listopada 2019 | Dobra Administracja | Leszek Jaworski

Zadaniem organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego jest przyjęcie na dany rok programu współdziałania władz samorządowych z organizacjami pozarządowymi. Musi być on uchwalony do 30 listopada roku poprzedzającego okres jego obowiązywania.

Minimalną treść programu określa art. 5a ust. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej udpw) – patrz ramka. Pominięcie przez radę (sejmik) któregoś z wymienionych elementów programu skutkuje brakiem pełnej realizacji upoważnienia ustawowego, co skutkuje zaś istotnym naruszeniem prawa i  stwierdzeniem nieważności podjętej uchwały. Jednostki samorządu terytorialnego popełniają też inne błędy w zapisach programu. Świadczą o tym liczne orzeczenia sądów administracyjnych i organów nadzoru.

Minimalny zakres programu

Oprócz elementów wymienionych w art. 5a ust. 4 udpw rada/sejmik może uregulować w programie także inne kwestie. Wskazuje na to określenie „w szczególności" zawarte w powyższym przepisie (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubelskiego z 2 stycznia 2018 r., nr PN-II.4131.464.2017).

Jednym z elementów uchwały jest określenie celu głównego i celów szczegółowych programu. Wojewoda świętokrzyski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 5 stycznia 2017 r. (nr PNK.I. 4130.2.2017) wyjaśnił, że cel główny programu jest punktem odniesienia do interpretacji całości uchwały. Wskazuje co w danej jednostce samorządu terytorialnego (jst) stanowi priorytet we współpracy z organizacjami wypełniającymi zadania w sferze działalności pożytku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11506

Wydanie: 11506

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament