Na co zwracają uwagę banki finansując projekt PPP
Dobrze skonstruowana umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym, określająca m.in. mechanizmy wynagradzania partnera prywatnego, to klucz do zdobycia środków finansowych dla przedsięwzięcia w formule PPP.
Mimo, że pozyskanie środków finansowych w projektach PPP jest zadaniem partnera prywatnego, to w znacznym stopniu uzależnione jest od kształtu umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (umowa PPP), która z kolei przygotowywana jest przez podmiot publiczny. To, jaki podział obowiązków, mechanizm wynagradzania i system kar zostaną wprowadzone do dokumentacji ma, obok zdolności finansowej podmiotów do wywiązywania się ze zobowiązań, kluczowe znaczenie dla zainteresowania banków finansowaniem przedsięwzięcia. Dlatego bardzo ważne jest, by już przy konstruowaniu umowy PPP brać pod uwagę również perspektywę instytucji finansujących.
Podmioty publiczne przygotowując umowę PPP powinny szczególną uwagę zwracać na zapisy dotyczące podziału zadań i ryzyka, mechanizmu wynagradzenia, systemu kar i potrąceń, ewentualnych możliwości wprowadzania zmian do umowy. Są to obszary szczególnie analizowane przez instytucje finansowe. Warto jednak zaznaczyć, że wymogi banków i zakres weryfikacji zapisów mogą się różnić w zależności od rodzaju umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta