Sąd nie zaakceptował niektórych przepisów uchwał
Nieprawidłowości w uchwałach organów samorządowych polegają najczęściej na wprowadzaniu dodatkowych wyłączeń czy ograniczeń, których nie ma w ustawach. Jedną z przyczyn może być błędna wykładnia przepisów ustawowych.
Na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku trafiły ostatnio dwie uchwały: Rady Miasta Białystok oraz Rady Miejskiej w Łomży. Tematycznie były od siebie odległe. Pierwsza dotyczyła zasad wynajmowania lokali, druga ustalała, kto może korzystać z bezpłatnych i ulgowych przejazdów komunikacją miejską. Obie połączył fakt, że regulując sferę publiczną, wyszły poza upoważnienia ustawowe.
Minimalne kryterium dochodowe
Ostatni ujednolicony tekst uchwały Rady Miasta Białystok z 5 listopada 2012 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego w 2018 r. Kilka miesięcy później prokurator rejonowy zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku o stwierdzenie nieważności niektórych paragrafów uchwały.
Zakwestionował głównie § 8 ust. 1, wprowadzający tzw. zdolność czynszową, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta