Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd nie zaakceptował niektórych przepisów uchwał

12 listopada 2019 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Nieprawidłowości w uchwałach organów samorządowych polegają najczęściej na wprowadzaniu dodatkowych wyłączeń czy ograniczeń, których nie ma w ustawach. Jedną z przyczyn może być błędna wykładnia przepisów ustawowych.

 

Na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku trafiły ostatnio dwie uchwały: Rady Miasta Białystok oraz Rady Miejskiej w Łomży. Tematycznie były od siebie odległe. Pierwsza dotyczyła zasad wynajmowania lokali, druga ustalała, kto może korzystać z bezpłatnych i ulgowych przejazdów komunikacją miejską. Obie połączył fakt, że regulując sferę publiczną, wyszły poza upoważnienia ustawowe.

Minimalne kryterium dochodowe

Ostatni ujednolicony tekst uchwały Rady Miasta Białystok z 5 listopada 2012 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Białystok został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego w 2018 r. Kilka miesięcy później prokurator rejonowy zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku o stwierdzenie nieważności niektórych paragrafów uchwały.

Zakwestionował głównie § 8 ust. 1, wprowadzający tzw. zdolność czynszową, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11506

Wydanie: 11506

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament