Szanujmy historię, bo ona jest naszą nauczycielką
Tak jak niezawisły sąd jest fundamentem demokratycznego państwa prawnego, tak niezależna adwokatura jest gwarantem praw i wolności obywatelskich.
Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" – powiedział Józef Piłsudski. Sto jeden lat po odzyskaniu niepodległości pamiętajmy szczególnie o tych słowach.
Wierzę, że dzięki pamięci historycznej potrafimy wybrnąć z trudnych sytuacji i naprawiać błędy. A historia odzyskiwania niepodległości i tworzenia nowoczesnego państwa po 123 latach zniewolenia i wymazania Polski z mapy Europy pokazuje, jak ważny w myśleniu o dobru wspólnym i pracy na jego rzecz jest wymiar sprawiedliwości.
Dekret o adwokaturze
Józef Piłsudski już 24 grudnia 1918 r. wydał dekret w przedmiocie statutu tymczasowego palestry państwa polskiego i powołał w ten sposób samorząd adwokacki. Współtwórca niepodległej Polski doskonale wiedział, że samorządna adwokatura jest istotną dla obywateli gwarancją ich prawa do sądu.
To, że dekret o ustroju adwokatury został podpisany jako jeden z pierwszych dokumentów państwowych II Rzeczypospolitej, wynika też z tego, że w odzyskaniu niepodległości znaczący udział mieli adwokaci, czym udowodnili, że dobro wspólne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta