Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodych nikt nie traktuje poważnie

28 stycznia 2020 | Rzecz o prawie | Magdalena Wilczyńska

Ukończenie 18 lat i uzyskanie pełnej zdolności do czynności prawnych nie powoduje, że życie się zmienia.

Młodzi dorośli uważają, że nie mają realnego wpływu na wydarzenia w kraju. Nie traktują zatem posiadanych praw jak przywileju, z którego mogą skorzystać, nawet gdyby chcieli.

Prawo wymaga sztywnej granicy uzyskania praw politycznych i obywatelskich. W praktyce jednak uzyskanie pełnoletności i obudzenie się pewnego dnia z pełną zdolnością do czynności prawnych samo w sobie nie wpłynie na chęć korzystania np. z czynnego prawa wyborczego. Rozmawiając z młodymi ludźmi o ich prawach, także z młodzieżą zaangażowaną i aktywną, zderzamy się z brutalną prawdą, że nie są oni świadomi, z czym wiąże się ukończenie 18 lat.

Przede wszystkim nie są świadomi przysługujących im praw. Jako 18-latkowie w szkole powinni móc zwolnić się z lekcji, samodzielnie wyrazić zgodę na wyjazd na wycieczkę czy zdecydować o udziale w lekcjach religii lub etyki. W praktyce w szkołach nie jest to jednak oczywiste. Choć znajdziemy wyjątki, w większości dyrekcja i nauczyciele wymagają od osób pełnoletnich przedstawiania usprawiedliwień od rodziców....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11568

Wydanie: 11568

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament