Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejęcie zakładu pracy nie musi oznaczać utraty prawa do dodatkowego wynagrodzenia

28 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

W razie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę, uprawnienie pracowników jednostek sfery budżetowej do trzynastki stanowi element ich stosunku pracy. Jest ono wiążące dla nowego pracodawcy do czasu zmiany treści tego stosunku na podstawie porozumienia stron albo wypowiedzenia zmieniającego.

- Pracownicy referatu urzędu gminy zostali przejęci przez utworzoną przez gminę jednoosobową spółkę z o.o., w związku z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę. Pracownikom tym nie wypowiedziano dotychczasowych warunków pracy i płacy ani nie zawarto z nimi porozumień zmieniających warunki zatrudnienia. Czy w takim przypadku przejście zakładu pracy spowodowało, że za okres pracy w spółce osoby te nie mają prawa do trzynastki?

Nie.

Zgodnie z art. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej ustawa o trzynastkach) pracownik nabywa prawo do trzynastki w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11568

Wydanie: 11568

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament