Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia publiczne: kiedy oferta zostanie wykluczona z postępowania

28 stycznia 2020 | Dobra Administracja | Mateusz Saczywko
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zarówno obowiązujące przepisy, jak też nowo uchwalone, wymieniają w sposób enumeratywny katalog przesłanek skutkujących odrzuceniem złożonej przez wykonawcę oferty. I jeśli zachodzi podstawa do jej odrzucenia, 
to zamawiający zawsze zobligowany jest to zrobić.

Oferta odrzucona nie będzie brana pod uwagę przy porównywaniu ofert i wyborze najkorzystniejszej oferty. Jeśli zaś zamawiający wbrew przepisom, zaniecha odrzucenia oferty, to bezprawnie wpływa to na krąg wykonawców branych pod uwagę przy wyborze oferty, a w konsekwencji na wynik postępowania. Stanowi to naruszenie podstawowych zasad postępowania (wyrok Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z 30 kwietnia 2019, III Ca 215/19).

Stare i nowe regulacje

W obowiązującej ustawie Prawo zamówień publicznych (Pzp), kwestia odrzucenia oferty zawarta jest w rozdziale 4 (Wybór najkorzystniejszej oferty) Działu II (Postępowanie o udzielenie zamówienia). W nowo przyjętej ustawie, kwestia odrzucenia oferty, zawarta została w art. 226 ust. 1 w Rozdziale 5 (ocena ofert) Działu II (Postępowanie o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości równej lub przekraczającej progi unijne) – patrz ramka.

W uzasadnieniu projektu nowej ustawy wskazano, że zostały przyjęte rozwiązania prawne zasadniczo podobne do dotychczas obowiązujących w zakresie: wyjaśniania treści ofert, przedmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów i oświadczeń poprawiania w nich omyłek oraz wyjaśniania rażąco niskiej ceny albo kosztu, a także podstaw odrzucania oferty.

Zmiany w stosunku do dotychczas obowiązującego stanu prawnego w zakresie podstaw odrzucenia oferty,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11568

Wydanie: 11568

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament