Nie bądź obojętny, zło zaczyna się od drobiazgów
Ponad 200 ocalałych z Holokaustu uczestniczyło w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Byli więźniowie to najważniejsi uczestnicy uroczystości.
W obozie Auschwitz-Birkenau zostało zamordowanych 1,1 mln osób, głównie Żydów. Życie stracili w nim także m.in. Polacy, Romowie – Sinthi, radzieccy jeńcy.
– Tylko łzami mogę oblać tę przeszłość – powiedziała Batszewa Dagan, izraelska poetka, psycholog i pedagog.
Marian Turski, historyk i dziennikarz, opisał stopniowe dochodzenie do zbrodni, które zaczynało się od niby drobnych działań: stygmatyzowania, wykluczania Żydów, potem pojawiła się znieczulica w społeczeństwie, następnie getta i „zabijanie w nowoczesnych komorach gazowych". Jego zdaniem powinniśmy się kierować 11. przykazaniem: Nie bądź obojętny.
Słów ocalonych słuchali przedstawiciele 61 krajów, prezydenci, koronowane głowy, premierzy, ministrowie, parlamentarzyści i ambasadorowie. Prezydent Andrzej Duda, który przywitał wszystkich i jako jedyny polityk zabrał głos, zapewnił, że Polska będzie zawsze pielęgnowała pamięć o tym, co się tam wydarzyło. Bo to „przesłanie dla całej ludzkości".