Problemy z montażem paneli fotowoltaicznych
Jeśli realizacja inwestycji spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, albo zwiększy uciążliwości dla sąsiednich terenów, sprzeciw organu musi łączyć się z obligatoryjnym nałożeniem obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.
Ocieplanie się klimatu w sposób drastyczny uświadamia potrzebę zastępowania obecnych konwencjonalnych źródeł energii źródłami odnawialnymi. Instalacje fotowoltaiczne, które coraz częściej pojawiają się na dachach domów, to jedne z nich. Inwestorom nie zawsze bywa jednak łatwo. Skonfrontowani bowiem zostają z przepisami prawa, i ich interpretacją przez miejscowe władze.
Kontynuacja robót
W marcu 2019 r. Łukasz K. (dane zmienione) zgłosił zamiar prowadzenia robót budowlanych na budynku mieszkalnym w Sopocie. Chodziło o zamontowanie na dachu dodatkowych paneli fotowoltaicznych. W trakcie budowy tego dachu zgodnie z udzielonym pozwoleniem na budowę, Łukasz K. zainstalował tylko część paneli ze względu na braki na rynku paneli dobrej jakości. Na dachu stanęły więc tylko dwa panele; obecnie dokupił pozostałe i chciałby je dołożyć.
Dostawienie paneli fotowoltaicznych jest kontynuacją robót niezrealizowanych w ramach uzyskanego wcześniej pozwolenia na budowę. Zgodę wyraził również konserwator zabytków.
Prezydent zgłosił sprzeciw
Prezydent Sopotu zobowiązał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta