Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadwyżka kosztów finansowania dłużnego

19 lutego 2020 | Rachunkowość | Piotr Chojnacki

Limit 30 proc. EBITDA dotyczy przekroczenia, a nie samych kosztów korzystania z cudzego kapitału. Nadwyżka ta stanowi różnicę pomiędzy kosztami uzyskania oraz korzystania z cudzego kapitału a przychodami o charakterze odsetkowym. Oznacza to, że uzyskiwane przychody o charakterze odsetkowym zwiększają limit kosztów finansowania dłużnego. radca prawny, doradca podatkowy w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o. w Lublinie, wykładowca SKwP

Obowiązek wyłączenia z kosztów podatkowych kosztów związanych z korzystaniem z cudzego kapitału może w znaczący sposób wpłynąć na wysokość podatku do zapłaty. O tym, jak obliczyć limit nadwyżki kosztów finansowania dłużnego oraz rozpoznać koszty podlegające limitowaniu, powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem. Problem jest tym bardziej istotny, że od roku 2019 licząc limit, należy uwzględnić również odsetki od kredytów i pożyczek udzielonych przed nowelizacją, a także odpisy amortyzacyjne w części obejmującej odsetki.

W „Rachunkowości" z 15 stycznia 2020 r. zostały omówione ograniczenia w zaliczaniu do kosztów podatkowych kosztów finansowania dłużnego. Wówczas został wskazany limit, obowiązujący podatników w zakresie nadwyżki kosztów finansowania dłużnego, a także kogo dotyczą ograniczenia oraz jak ustalić kwotę niepodlegającą ograniczeniom. Bardzo ważne jest również, jakie przychody i koszty należy uwzględnić przy ustalaniu nadwyżki kosztów finansowania dłużnego.

Jakie koszty

Koszty finansowania dłużnego to wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów, w tym od podmiotów niepowiązanych, środków finansowych oraz z korzystaniem z nich. Obejmują w szczególności:

- odsetki, w tym skapitalizowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11587

Wydanie: 11587

Spis treści

Reklama

Innowacyjna Nauka dla biznesu + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament