Więź rodzinna jako dobro osobiste
Arkadiusz Turczyn
Więź rodzinna jako dobro osobiste była przedmiotem licznych wypowiedzi w orzecznictwie. Mimo rozbudowanych analiz nadal w niektórych przypadkach jej ocena może budzić wątpliwości.
W uzasadnieniu wyroku z 24 czerwca 2019 r. wskazano, że to dobro osobiste było określane w orzecznictwie różnymi nazwami; mowa była o więzi emocjonalnej łączącej osoby bliskie, więzi rodzinnej i szczególnej więzi emocjonalnej między członkami rodziny, więzi rodzinnej, której zerwanie powoduje ból, cierpienie i rodzi poczucie krzywdy, prawie do życia w rodzinie i utrzymania tego rodzaju więzi, szczególnej więzi rodzinnej między osobami najbliższymi, relacji z najbliższym członkiem rodziny, szczególnej emocjonalnej więzi rodzinnej, silnej więzi emocjonalnej, szczególnie bliskiej w relacjach rodzinnych (z powołaniem się na uchwałę siedmiu sędziów SN z 27 marca 2018 r., sygn. akt III CZP 69/17 i orzecznictwo przywołane w jej uzasadnieniu, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl). Mimo różnorodności terminologicznej najważniejsza jest istota dobra osobistego, a nadana mu nazwa ma drugorzędne znaczenie, skoro rozumienie tego dobra jest takie samo. Istota ta wyraża się w szczególnej więzi emocjonalnej i rodzinnej między osobami najbliższymi (z odwołaniem się do postanowienia siedmiu sędziów SN z 27 czerwca 2014 r., sygn. akt III CZP 2/14). Więź rodzinna w tym rozumieniu jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta