Egzoszkielety i nowoczesne technologie zmienią pracownika i rynek pracy
Powoli przenosimy się do innej, wirtualnej rzeczywistości. Dotyczy to wielu aspektów życia, m.in. pracy, która w przyszłości, dzięki nowoczesnym technologiom będzie wyglądać niemal jak sceny z filmu science fiction. Przemysł 4.0 i internet rzeczy (IoT) będą miały duży wpływ na styl naszej pracy w przyszłości.
Automatyzacja i robotyzacja dotyczą wielu gałęzi przemysłu. W ubiegłym wieku były kojarzone głównie z robotyzacją procesów produkcji, czego ikoną były niemalże pozbawione ludzi linie montażowe samochodów. – Na szczęście rozwój sztucznej inteligencji nie jest na tyle szybki, by wyeliminować człowieka i zastąpić go robotami. Automatyzacja jest obecnie rozszerzana poprzez roboty współpracujące, roboty noszone (egzoszkielety aktywne) oraz zdalnie sterowane maszyny wdrażające koncepcję teleobecności – mówi dr hab. inż. Andrzej Grabowski z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB). Tego typu rozwiązania są opracowywane w CIOP-PIB.
Robot do zadań specjalnych w trudnych warunkach
W spektrum różnych faz zastępowania pracy człowieka pracą robota jednym z pierwszych etapów są wyposażone w silniki egzoszkielety aktywne. – Są to urządzenia daleko bardziej zaawansowane niż proste egzoszkielety pasywne, których zadaniem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta