Leasing sposobem na firmowe auto
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, a potrzebujący do jej prowadzenia samochodu, często zamiast na jego zakup decydują się na korzystanie z niego za odpowiednią opłatą. Wiąże się to z określonymi konsekwencjami podatkowymi oraz koniecznością rozliczenia w księgach rachunkowych.
Zgodnie z art. 7091 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu (leasingobiorcy) do używania (używania i pobierania pożytków) przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju (art. 659 k.c.). Z kolei, przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz, zastrzeżony w pieniądzach, świadczeniach innego rodzaju lub w ułamkowej części pożytków (art. 693 k.c.).
Co będzie kosztem
Na gruncie podatku dochodowego, nie stanowią kosztu podatkowego u przedsiębiorcy będącego leasingobiorcą (najemcą, dzierżawcą) opłaty wynikające z umowy leasingu operacyjnego, najmu i dzierżawy samochodu osobowego (z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta