Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępczość kryptowalutowa w Polsce

19 lutego 2020 | Sądy i Prokuratura | Paweł 
Opitek
źródło: Shutterstock

Technologii się nie zatrzyma. Trzeba natomiast skutecznie walczyć z cyfrowymi patologiami.

Minęły już ponad dwa lata, od kiedy na łamach „Rzeczpospolitej" prowadziłem dyskusję z prof. Konradem Zacharzewskim o naturze prawnej bitcoina i przyszłości kryptowalut. Napisałem wtedy, że nowe technologie mogą być wykorzystane dla dobra człowieka, ale też mu szkodzić, a samo używanie kryptowalut do popełniania przestępstw nie oznacza, że należy je widzieć tylko w czarnych barwach („Bitcoin. Czy rzeczywiście nie ma się czego bać?" „Rzeczpospolita" z 4 października 2017 r.). Warto zatem spojrzeć, co zmieniło się od tamtego czasu i jak dzisiaj wygląda przestępczość kryptowalutowa w Polsce.

Wzrost liczby przestępstw

Badania przeprowadzone w 2019 r. w Prokuraturze Krajowej potwierdziły informacje pochodzące z innych źródeł, że liczba przestępstw popełnianych z wykorzystaniem kryptowalut stale rośnie, przy czym w ostatnich trzech latach ten wzrost był wręcz gwałtowny. Jednocześnie doświadczenia śledczych prowadzących postępowania karne pokazują, że już samo pojawienie się w nich kryptowalut definiuje sprawę jako „trudną". Składa się na to kilka przyczyn: sprawcy tego rodzaju przestępstw stosują zaawansowane metody maskujące (sieć TOR, VPN, darknet, transfery w technologii lightning network) i niełatwo je ustalić, podobnie jak trudno gromadzić dowody w śledztwie związanym z cyberprzestrzenią ze względu na ich transgraniczny charakter, wdrożenie przez sprawców technik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11587

Wydanie: 11587

Spis treści

Reklama

Innowacyjna Nauka dla biznesu + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament