Od umowy kupna- -sprzedaży środka trwałego można odstąpić
Nabywane przez przedsiębiorców – na podstawie umowy handlowej – towary mogą posiadać wady fizyczne, które zostały stwierdzone już po wprowadzeniu tego rodzaju aktywów do ewidencji bilansowej, a tym samym po ich przyjęciu do używania. Zdarzenie takie należy odpowiednio rozliczyć księgowo oraz podatkowo. MAREK BAROWICZ
W myśl art. 560 § 1 i § 4 Kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz sprzedana (np. środek trwały) ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy kupna-sprzedaży takiej rzeczy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla nabywcy wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunie wadę (ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo gdy zbywca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady).
UWAGA!
Kupujący może odstąpić od umowy pod warunkiem, że wada jest istotna. Odstąpienie przez nabywcę od umowy kupna-sprzedaży wadliwej rzeczy (środka trwałego) wiąże się z jej zwrotem sprzedawcy oraz żądaniem zwrotu przez zbywcę zapłaconej ceny za taką rzecz.
Faktura korygująca
Zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, w razie dokonania – po wystawieniu pierwotnej faktury sprzedaży – zwrotu towarów (kwalifikowanych do środków trwałych), zbywca powinien wystawić na rzecz nabywcy fakturę korygującą „in minus". Faktura taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta