Niejasny przepis wymaga wielostronnej oceny
Usługi pośrednictwa handlowego nie stanowią ani usług wymienionych w art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, ani też do nich podobnych. Celem ich jest bowiem sprzedaż określonych towarów.
W styczniu 2019 r. spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację przepisów o CIT. Chodziło o to czy ponoszone przez nią wydatki na usługi pośrednictwa nabywane od podmiotu powiązanego, stanowią koszty podlegające limitowaniu z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT czy też są bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem towaru.
Fiskus nie miał cienia wątpliwości, że nabywane przez spółkę usługi posiadają cechy charakterystyczne dla świadczeń objętych ograniczeniem z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, które przeważają nad elementami charakterystycznymi dla innych świadczeń.
Wydatkom na usługi pośrednictwa handlowego, choć są związane z działalnością operacyjną nie można zaś przypisać bezpośredniego związku z wytworzeniem lub nabyciem towaru (usługi).
Spółka zaskarżyła interpretację i w pierwszej instancji wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że lakoniczne wyjaśnienie podobieństw usług opisanych we wniosku z usługami wskazanymi w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT nie czyni zadość wymogowi rzetelnego i wyczerpującego uzasadnienia stanowiska fiskusa.
Co prawda z tego powodu sąd za przedwczesną uznał ocenę czy nabywane przez spółkę usługi mieszczą się w katalogu z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Jednak wskazał, że w orzecznictwie usługa pośrednictwa nie jest usługą wymienioną literalnie w spornym przepisie. Zaś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta