Resztką sił przeciw Salviniemu
Kraj nie był w tak złej kondycji gospodarczej od siedmiu lat. Nie przeżył też tak głębokiej zapaści demograficznej od przeszło stu lat. Partie rządowe łączy już tylko strach przed oddaniem władzy koalicji z udziałem skrajnej prawicy.
Gregoretti: tej nazwy Matteo Salvini z pewnością nie zapomni nigdy. Nosił ją statek pełen imigrantów, który półtora roku temu starał się dobić do któregoś z włoskich portów. Salvini, wówczas wicepremier i szef MSW, tygodniami odmawiał na to zgody, wystawiając na szwank życie i zdrowie pasażerów.
W grudniu ub.r. sąd w Katanii postanowił wystawić za to rachunek dzisiejszemu liderowi opozycji i wystąpił do Senatu o zgodę na uchylenie mu immunitetu. Senatorowie stosunkiem 152 głosów za przy 76 przeciw wyrazili tydzień temu na to zgodę. Liderowi Ligi grozi teraz nawet 15 lat więzienia, no i koniec znakomicie rozwijającej się kariery politycznej.
Ale Salvini nie zdradza z tego powodu żadnych oznak zatroskania.
– Chciałem tylko bronić mojego narodu. Nie wiem, ile będzie ich kosztowało udowodnienie, że jestem kryminalistą. Ale muszą sobie zdawać sprawę, że tak naprawdę sądzą nie mnie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta