Intencje ustawodawcy to nie obowiązujące prawo
Fiskus ma obowiązek ustalić kwotę dodatkowego zobowiązania podatkowego, niezależnie od tego, czy podatnik działał świadomie czy nie, czy pozostawał w dobrej wierze, a także czy nieprawidłowości w zakresie rozliczenia VAT nastąpiły z jego winy. Aleksandra tarka
Sprawa dotyczyła decyzji, którą fiskus ustalił spółce dodatkowe zobowiązania podatkowe w VAT za miesiące od stycznia do marca 2018 r. w sumie na ponad 250 tys. zł. Urzędnicy tłumaczyli, że postępowanie podatkowe w zakresie ustalenia dodatkowych zobowiązań podatkowych za wymienione okresy przeprowadzone zostało wobec spółki na podstawie postanowienia naczelnika urzędu celno-skarbowego o przekształceniu kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe.
Kontrolerzy stwierdził, że w deklaracjach VAT-7 za te okresy podatniczka zawyżyła podatek naliczony podlegający odliczeniu z tytułu zakupu towarów i usług. A miało to związek z niezasadną kwalifikacją całości tych zakupów jako związanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Tymczasem spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczyła głównie usługi objęte zwolnieniem z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Polegały one na sprzedaży kryptowalut (w postaci bitcoinów). W ten sposób, w ocenie fiskusa podatniczka naruszyła postanowienia art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Z akt sprawy wynikało ponadto, że nieprawidłowości znalazły odzwierciedlenie w wyniku kontroli, w którym zawarto także pouczenie o przysługującym prawie do złożenia korekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta