Polskie innowacje w powijakach
W globalnym rankingu nasz kraj znów wypadł fatalnie. Budujemy dobre fundamenty, innowacyjność wymaga czasu – uspokajają eksperci. katarzyna kucharczyk
Polska jest dopiero 27.– na 35 branych pod uwagę krajów – w rankingu innowacyjności sporządzonym przez Związek Przemysłu Niemieckiego. Najlepiej wypadła Szwajcaria. Kolejne miejsca zajmują Singapur, Belgia i Niemcy. Za Polską są natomiast: Rosja, Grecja, RPA, Brazylia, Indonezja, Indie, Meksyk oraz – ostatnia w zestawieniu – Turcja.
Polska w porównaniu z poprzednią edycją raportu awansowała o jedno miejsce. Co ciekawe, znaleźliśmy się tuż za Chinami. Ale tę 27. pozycję trudno uznać za sukces.
Barier nie brakuje
– Z jednej strony w globalnych rankingach innowacyjności Polska znajduje się na końcu stawki, ale należy pamiętać, że innowacyjność to złożony proces, który wymaga czasu. My budujemy kapitalizm dopiero od 30 lat – ripostuje Szymon Ostrowski, ekspert Haitong Banku. Dodaje, że jeśli chodzi o perspektywy dla innowacyjności, to kluczowe są trzy elementy. Po pierwsze: powinny zostać zwiększone nakłady na edukację w tych obszarach, które przynoszą wartość dodaną z punktu widzenia konkurencyjności, innowacji i patentów. Poprawić trzeba też współpracę między biznesem a nauką, czyli innymi słowy – komercjalizować wynalazki.
– Trzeci obszar – i to akurat od kilku lat się dzieje – to wspieranie innowacyjności poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta