Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obligatariusz, dłużnik i hipoteka

15 lipca 2020 | Orzecznictwo | Karol Tatara, Łukasz Trela

Ostatnia z uchwał SN pozostaje w opozycji do dominującego dotychczas w doktrynie poglądu o wyłącznej legitymacji administratora hipoteki do działania przy wykonywaniu praw i obowiązków zabezpieczonych wierzycieli w sferze materialnoprawnej i procesowej (choć poglądy te wyrażane były przeważnie na gruncie ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

Sąd Najwyższy 27 lutego 2020 r. w sprawie o sygn. III CZP 55/19 podjął uchwałę, w której stwierdził, iż obligatariuszowi przysługuje legitymacja do dochodzenia od dłużnika rzeczowego zaspokojenia z nieruchomości obciążonej hipoteką zabezpieczającą roszczenia z obligacji wyemitowanych na podstawie ustawy z 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jedn.: DzU z 2001 r. nr 120, poz. 1300 z późn. zm.).

Pogląd ten wyrażony został na gruncie art. 7 nieobowiązującej już ustawy z 29 czerwca 1995 r. o obligacjach, jednak zachowuje on aktualność ze względu na analogiczne brzmienie art. 31 obecnej ustawy z 15 stycznia 2015 r. o obligacjach.

Zaczęło się od powództwa

Sąd Najwyższy udzielił odpowiedzi na pytanie prawne przedstawione przez sąd rozpoznający sprawę z powództwa obligatariusza przeciwko dłużnikowi rzeczowemu, na którego nieruchomości ustanowiono hipotekę zabezpieczającą zobowiązania z tytułu obligacji wyemitowanych przez inny podmiot. Obligatariusz wniósł samodzielnie pozew, mimo iż uprzednio ustanowiony został administrator hipoteki na podstawie at. 7 ust. 1a ustawy z 29 czerwca 1995 r. o obligacjach, który zresztą zgłosił na etapie postępowania apelacyjnego interwencję uboczną po stronie pozwanej. Sąd apelacyjny powziął wątpliwości co do tego, czy obligatariuszowi przysługuje uprawnienie do dochodzenia od dłużnika rzeczowego wierzytelności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament