Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez zrzeczenia się samego długu nie będzie przychodu

15 lipca 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Oświadczenie wierzyciela, że uznaje zarzut przedawnienia, cofa pozew i nie będzie dochodził przedawnionego zobowiązania cywilnoprawnego nie tworzy po stronie dłużnika stanu otrzymania przychodu w postaci wartości nieodpłatnego świadczenia.

 

Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o PIT. A konkretnie chodziło o podatkowe skutki procesu cywilnego. We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że w nakazie zapłaty z czerwca 2016 r. została zobowiązana przez sąd rejonowy do zapłaty ponad 12 tys. zł w postępowaniu upominawczym na rzecz fundusz inwestycyjnego.

Pozew miał związek z niespłaconym długiem bankowym, który bank scedowała na fundusz. Dłużniczka podniosła jednak zarzut przedawnienia wierzytelności. Ten argument przekonał fundusz, który cofną pozew. Jednocześnie poinformował kobietę, że rezygnuje z dochodzenia przedawnionego zobowiązania, ale w związku z tym powstanie niej przychód opodatkowany PIT. I przesłał jej informację PIT-8C, z ponad 30 tys. zł przychodu.

Dłużniczka, która wybroniła się od spłaty długu, zaczęła bronić się przed podatkiem. O wykładnię przepisów o PIT postanowiła zapytać fiskusa. Sama uważała, że nie było podstaw do wystawienia informacji PIT-8C, bo nie uzyskała przychodu podlegającego opodatkowaniu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament