Zapłata na konto spoza wykazu podatników
Od 1 lipca prawidłowe i terminowe złożenie zawiadomienia ZAW-NR nie jest już jedynym, wynikającym wprost z przepisów prawa podatkowego, sposobem na uratowanie możliwości zaliczenia danego wydatków do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku dokonania zapłaty na rachunek spoza białej listy.
Od 1 stycznia 2020 r., stosownie do art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT i art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tj. w uproszczeniu, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca a jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty w walucie) została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT (tzw. białej liście) – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.
Kiedy można dokonać odliczeń
Przepisów art. 22p ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o PIT i art. 15d ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o CIT nie stosuje się w przypadkach określonych w art. 22p ust. 4 ustawy o PIT i art. 15d ust. 4 ustawy o CIT, które to przepisy zostały zmienione z dniem 1 lipca 2020 r. Odpowiednikiem dotychczasowych art. 22p ust. 4 ustaw o PIT i art. 15d ust. 4...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta