Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zapłata na konto spoza wykazu podatników

15 lipca 2020 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Od 1 lipca prawidłowe i terminowe złożenie zawiadomienia ZAW-NR nie jest już jedynym, wynikającym wprost z przepisów prawa podatkowego, sposobem na uratowanie możliwości zaliczenia danego wydatków do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku dokonania zapłaty na rachunek spoza białej listy.

 

Od 1 stycznia 2020 r., stosownie do art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT i art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (tj. w  uproszczeniu, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca a jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty w walucie) została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT (tzw. białej liście) – w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.

Kiedy można dokonać odliczeń

Przepisów art. 22p ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o PIT i art. 15d ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o CIT nie stosuje się w przypadkach określonych w art. 22p ust. 4 ustawy o PIT i art. 15d ust. 4 ustawy o CIT, które to przepisy zostały zmienione z dniem 1 lipca 2020 r. Odpowiednikiem dotychczasowych art. 22p ust. 4 ustaw o PIT i art. 15d ust. 4...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament