Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wycena i ewidencja niezakończonych usług długoterminowych

15 lipca 2020 | Rachunkowość | Andrzej Niewiarowski

Umowy dotyczące świadczenia usług budowlanych występują powszechnie na rynku. Charakteryzują się zazwyczaj długim okresem realizacji. Kontrakty, których wykonanie rozpoczyna się w jednym okresie sprawozdawczym, a zakończenie prac następuje w kolejnym, wymagają szczególnego ujęcia w księgach.

 

Bilansowe przychody nie pokrywają się w tym przypadku z fakturami sprzedaży. Rodzi to szereg problemów w praktyce, w rozwiązaniu których powinny pomóc zapisy ustawy o rachunkowości (dalej: uor) oraz krajowy standard rachunkowości nr 3 Niezakończone usługi budowlane (dalej: Standard, KSR nr 3).

Zgodnie z KSR nr 3, przez usługi budowlane rozumie się usługi polegające na budowie, odbudowie, ulepszeniu (przebudowie, rozbudowie, nadbudowie, modernizacji), rozbiórce i remoncie konstrukcji połączonych z gruntem w sposób trwały, wykonanych z materiałów budowlanych i elementów składowych, będących wynikiem robót budowlanych. W szczególności jest to przygotowanie terenu pod budowę, wznoszenie kompletnych budynków i budowli lub ich części oraz wykonywanie robót wchodzących w zakres inżynierii lądowej i wodnej, wykonywanie instalacji budowlanych, wykonywanie wykończeniowych robót budowlanych, rekultywacja środowiska po rozbiórce budynków lub budowli. Przykładem dużych projektów może tu być budowa budynku, drogi, rurociągu, mostu czy kompleksu zakładów przemysłowych. W mniejszej skali, umowy o usługi budowlane to branża IT, kontrakty geodezyjne, umowy dotyczące montażu klimatyzatorów przemysłowych czy szaf używanych powszechnie w nowoczesnych magazynach firm produkcyjno-handlowych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament