Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara umowna za długi wobec podwykonawców

15 lipca 2020 | Rachunkowość | Konrad Dyda, Jacek Kosiński

Podstawowym interesem zamawiającego jest znaleźć wykonawcę, który szybko, tanio i dobrze wykona inwestycje i wywiąże się z wszelkich obowiązków wobec podwykonawców.

 

Brak uregulowania należności wobec podwykonawców może oznaczać dla zamawiającego problemy. Ich uniknięciu służy kara umowna za niewywiązanie się wykonawców z obowiązku zapłaty podwykonawcom. Ostatnio Sąd Najwyższy stwierdził, że nie jest ona sprzeczna z Kodeksem cywilnym, czym rozwiązał jeden z ważniejszych problemów zamawiających.

Sąd Najwyższy w uchwale (zapadłej w składzie trzech sędziów) z 30 czerwca 2020 r., sygn. akt III CZP 67/19 stwierdził, że art. 483 § 1 K.c. – stanowiący podstawę do zastrzegania kar umownych – nie wyłącza dopuszczalności zastrzeżenia kary umownej z tytułu braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom. SN rozważał relacje tego przepisu K.c. do art. 143d ust. 1 pkt 7 lit. a Prawa zamówień publicznych, stanowiącego, że umowa o roboty budowlane zawiera, m.in. postanowienia dotyczące wysokości kar umownych z tytułu braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom.

Jaka kara

Sprawa w której podjęto uchwałę, dotyczyła realizacji umowy o roboty budowlane przy rozbudowie szpitala. Zawarto w niej klauzulę, zgodnie z którą w przypadku nieterminowych wypłat podwykonawcom, wykonawcę zobowiązano do uiszczenia – na rzecz zamawiającego – kary umownej w wys. 0,5 proc. wynagrodzenia podwykonawcy. Miała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament