Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbycie i wystąpienie to różne sprawy

15 lipca 2020 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Wydatki na nabycie lub objęcie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej nie przekreślają prawa do kosztów. ALEKSANDRA TARKA

 

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się z podatnikiem o skutki sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej.

Jak to liczyć

Sprawa dotyczyła komplementariusza w spółce komandytowej. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że zgodnie z umową wniósł do niej wkład niepieniężny (aport). Dalej tłumaczył, że planuje sprzedaż ogółu praw i obowiązków, jakie posiada w spółce komandytowej, podmiotowi trzeciemu. Ich wartość zostanie ustalona na podstawie aktualnej wartości rynkowej spółki komandytowej, oszacowanej na dzień przeprowadzenia transakcji.

Zapytał, czy podstawą obliczenia kosztu uzyskania przychodu z tej transakcji powinna być wartość wydatków poczynionych na nabycie składników stanowiących wkład niepieniężny do spółki komandytowej, pomniejszona o ewentualne odpisy amortyzacyjne.

Fiskus odpowiedział nie po myśli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament