Jaka odpowiedzialność prowadzącego rejestr akcjonariuszy (2)
Przepisy o dematerializacji akcji i rejestrze akcjonariuszy (RA), które wejdą w życie 1 marca 2021r., będą oznaczać rewolucyjne zmiany w sposobie ustalania podmiotów uprawnionych do wykonywania praw z akcji oraz ich przenoszenia.
W obrót akcjami zostanie zaangażowany podmiot trzeci – administrator rejestru akcjonariuszy. Będą na nim spoczywać istotne obowiązki skorelowane z uprawnieniami kształtującymi.
Zawsze tam, gdzie są nałożone obowiązki, pojawia się pytanie o odpowiedzialność za ich niewykonanie lub nienależyte wykonanie, w tym przypadku względem spółki, akcjonariuszy oraz innych podmiotów, jak choćby nabywcy akcji.
Administrator rejestru
Możliwość prowadzenia RA została przyznana podmiotom, które na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 r., o obrocie instrumentami finansowymi są uprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych. Oznacza to, że RA będą prowadzone głównie przez domy maklerskie. Dematerializacja akcji może być też dokonana poprzez ich zarejestrowanie w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.
Umowa z administratorem
Dla ważności umowy o prowadzenie RA z uprawnionym podmiotem, konieczne jest jego wskazanie w uchwale walnego zgromadzenia spółki. Powinna być ona podjęta przed zawarciem umowy, albo najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od dnia jej zawarcia. Umowa o prowadzenie rejestru akcjonariuszy jest umową o świadczenie usług. Jest ona źródłem zobowiązania o charakterze ciągłym. Ciągłość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta