Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka odpowiedzialność prowadzącego rejestr akcjonariuszy (2)

15 lipca 2020 | Rachunkowość | Bogusław Lackoroński, Marcin Chomiuk

Przepisy o dematerializacji akcji i rejestrze akcjonariuszy (RA), które wejdą w życie 1 marca 2021r., będą oznaczać rewolucyjne zmiany w sposobie ustalania podmiotów uprawnionych do wykonywania praw z akcji oraz ich przenoszenia.

 

W obrót akcjami zostanie zaangażowany podmiot trzeci – administrator rejestru akcjonariuszy. Będą na nim spoczywać istotne obowiązki skorelowane z uprawnieniami kształtującymi.

Zawsze tam, gdzie są nałożone obowiązki, pojawia się pytanie o odpowiedzialność za ich niewykonanie lub nienależyte wykonanie, w tym przypadku względem spółki, akcjonariuszy oraz innych podmiotów, jak choćby nabywcy akcji.

Administrator rejestru

Możliwość prowadzenia RA została przyznana podmiotom, które na podstawie ustawy z 29 lipca 2005 r., o obrocie instrumentami finansowymi są uprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych. Oznacza to, że RA będą prowadzone głównie przez domy maklerskie. Dematerializacja akcji może być też dokonana poprzez ich zarejestrowanie w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.

Umowa z administratorem

Dla ważności umowy o prowadzenie RA z uprawnionym podmiotem, konieczne jest jego wskazanie w uchwale walnego zgromadzenia spółki. Powinna być ona podjęta przed zawarciem umowy, albo najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od dnia jej zawarcia. Umowa o prowadzenie rejestru akcjonariuszy jest umową o świadczenie usług. Jest ona źródłem zobowiązania o charakterze ciągłym. Ciągłość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament