Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partnerzy spod Grunwaldu

15 lipca 2020 | Świat | Jerzy Haszczyński
Z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, w 2010 r., zorganizowano wielką inscenizację bitwy. Teraz główną atrakcją 610. rocznicy jest spotkanie  w naszym kraju prezydentów  i premierów Polski i Litwy,  tuż po wyborze Andrzeja Dudy na drugą kadencję
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, w 2010 r., zorganizowano wielką inscenizację bitwy. Teraz główną atrakcją 610. rocznicy jest spotkanie w naszym kraju prezydentów i premierów Polski i Litwy, tuż po wyborze Andrzeja Dudy na drugą kadencję

Prezydent i premier Litwy razem w Polsce w rocznicę wielkiej bitwy. Opozycja litewska też jest za szczególnymi stosunkami z Warszawą.

Grunwald (po litewsku Žalgiris), miejsce zwycięstwa nad Krzyżakami 15 lipca 1410 roku, to ważny symbol dla Litwinów.

Jego mit ewoluował, przed drugą wojną był antypolski. Świetnie pokazuje to wydarzenie z lat 30., które przybliża „Rzeczpospolitej" Alvydas Nikžentaitis, wybitny historyk: – Attaché wojskowy Litwy, składając listy uwierzytelniające w Pradze, podarował czechosłowackim gospodarzom obraz Matejki. „Oto dzieło znanego czeskiego malarza [ojciec Jana Matejki był Czechem], który na innym obrazie przypomina nam wielkie zwycięstwo Litwinów i Czechów ze wspólnymi wrogami" – nie zająknął się o Polakach ani o Niemcach. Teraz Grunwald też interpretowany jest z punktu widzenia współczesnych interesów, wspólnych w zakresie bezpieczeństwa. Lubią się tam spotykać ministrowie obrony Polski i Litwy – dodaje prof. Nikžentaitis.

Jak opowiada, wcześniej Litwini wyznawali mit Witolda Wielkiego. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament