Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus nie dostanie podatku zaraz po zbyciu

15 lipca 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Akcja nie może być przedmiotem umowy pożyczki w rozumieniu art. 720 k.c., ale może być przedmiotem umowy nienazwanej tj. o korzystanie z papieru wartościowego. W takim przypadku przychód z korzystania z tej usługi powstanie na ostatni dzień okresu rozliczeniowego, określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

 

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka z o.o. Wskazała, że jest właścicielem zdematerializowanych akcji polskiej spółki akcyjnej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Rozważa zawarcie umowy pożyczki papierów wartościowych z osobą prawną. Na podstawie tej umowy przeniesie na pożyczkobiorcę własność określonej liczby akcji, a pożyczkobiorca będzie zobowiązany do zwrotnego przeniesienia własności tej samej liczby takich samych akcji w terminie wynikającym z umowy.

Z wniosku wynikało, że w czasie trwania umowy pożyczki, pożyczkobiorca jako właściciel akcji, będzie z nich korzystał w pełnym zakresie. Spółka podkreśliła ponadto, że będzie jej przysługiwać wynagrodzenie.

Spółka zapytała m.in. w którym momencie powinna rozpoznać przychód z tytułu wynagrodzenia z umowy pożyczki akcji?

Sama uważała, że w świetle umowy będzie świadczyć usługę finansową polegającą na pożyczeniu na określony czas akcji w zamian za wynagrodzenie w formie pieniężnej. Wynagrodzenie będzie więc przychodem na ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie pożyczki.

Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament