Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wirus zrobił z Macrona socjalistę

15 lipca 2020 | Świat | Jędrzej Bielecki
Defilada była organizowana 14 lipca na Polach Elizejskich  od 1880 r. W tym roku pandemia ją uniemożliwiła. Na placu Zgody pojawili się prezydent Macron (z lewej) i premier Jean Castex
źródło: AFP
Defilada była organizowana 14 lipca na Polach Elizejskich od 1880 r. W tym roku pandemia ją uniemożliwiła. Na placu Zgody pojawili się prezydent Macron (z lewej) i premier Jean Castex

Wobec dramatycznej sytuacji gospodarczej i społecznej prezydent wraca do budowy państwa opiekuńczego. Liberalizm idzie w zapomnienie.

Z wywiadów w Pałacu Elizejskim w rocznicę zdobycia Bastylii, które wprowadził przed 40 laty Valery Giscard d'Estaing, zrezygnowano, gdy w maju 2017 r. prezydentem został Emmanuel Macron. To miał być jeden z symboli nowego otwarcia, zerwania z tradycją przez 39-letniego przywódcę.

Jednak w ten wtorek przed prezydentem zasiadły gwiazdy francuskiej telewizji Lea Salame z France 2 i Gilles Bouleau z TF1. Czasy są bowiem niezwykłe. Kilka godzin wcześniej Macron zamiast defilady na Polach Elizejskich spotkał się tylko na placu Zgody z grupką wojskowych i lekarzy – sygnał, że ryzyko nadejścia drugiej fali pandemii narasta.

W kraju, gdzie bez pracy jest 3,3 mln osób,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament