Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Produkcja energii nie ruszyła z kopyta, rosną tylko koszty

15 lipca 2020 | Ekonomia i rynek
Prąd wyprodukowany w elektrowniach węglowych będzie coraz droższy, szczególnie dla biznesu
źródło: Shutterstock
Prąd wyprodukowany w elektrowniach węglowych będzie coraz droższy, szczególnie dla biznesu

Wbrew oczekiwaniom początek odmrażania gospodarki nie przyniósł firmom energetycznym dobrych wieści. Zapotrzebowanie na prąd z węgla wciąż jest znacznie niższe niż przed rokiem, a koszty emisji CO2 gwałtownie rosną. BARBARA OKSIŃSKA

 

W czerwcu krajowa produkcja energii elektrycznej wyniosła 11 TWh (terawatogodzin) i była o 11 proc. niższa niż przed rokiem – podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To nawet nieco mniej niż w maju, choć przecież ruszył proces odmrażania polskiej gospodarki i luzowania obostrzeń, jakie wprowadzono na skutek pandemii koronawirusa. – Liczyliśmy, że zapotrzebowanie na energię będzie się bardziej stabilizować, ale ostateczne dane PSE nie są najlepsze – tak sytuację skomentowali analitycy DM BDM.

Rekordowy okazał się natomiast import netto energii, który wyniósł w czerwcu 1,49 TWh. W sumie krajowe zapotrzebowanie na energię skurczyło się w tym czasie o 7 proc. i wyniosło 12,5 TWh. To poziom porównywalny z tym, jaki obserwowaliśmy w maju tego roku (12,46 TWh).

Mniej węgla

Najbardziej moce przykręciły elektrownie węglowe. Czerwiec okazał się kolejnym miesiącem, kiedy produkcja energii z węgla kamiennego spada rok do roku o ponad 20 proc., do 5 TWh. Nieco mniej spadła produkcja z węgla brunatnego – o 6 proc., do 3,3 TWh. Ostatnie miesiące bardziej więc sprzyjają tym spółkom energetycznym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11710

Wydanie: 11710

Spis treści

Okładka

Nieprzypisane

Zamów abonament