Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Remont i roboty budowlane

12 sierpnia 2020 | Orzecznictwo

Błażej Szczęsny Prace remontowe muszą polegać na odtworzeniu stanu pierwotnego przy jednoczesnym zachowaniu parametrów użytkowych oraz technicznych obiektu.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 maja 2020 r. (sygn. I OSK 436/19) poruszył zagadnienie odróżnienia prac remontowych od innego rodzaju robót budowlanych.

NSA stanął na stanowisku, zgodnie z którym w rozróżnieniu robót lub czynności remontowych, które są wykonywane w istniejącym obiekcie budowlanym, oraz innego rodzaju robót budowlanych pomaga ustalenie istoty tych prac. Prace remontowe muszą bowiem polegać na odtworzeniu stanu pierwotnego przy jednoczesnym zachowaniu parametrów użytkowych oraz technicznych obiektu.

Tym samym NSA ugruntował dotychczasową linię orzeczniczą w tym zakresie.

Prace związane z linią

Przedmiotowe postępowanie sądowoadministracyjne zostało wszczęte wskutek skargi na decyzję wojewody, który utrzymał w mocy decyzję starosty jako organu I instancji. Starosta zobowiązał właściciela działki do udostępnienia części nieruchomości w pasie technologicznym, niezbędnym do przeprowadzenia prac, w celu przeprowadzenia remontu linii niskiego napięcia. Zezwolenie, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament