Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O prawdzie bez emocji

12 sierpnia 2020 | Kraj | Stanisław Obirek
Pytań o Jana Pawła II jest wiele i trzeba je zadawać – uważa teolog
autor zdjęcia: Beata Zawrzel
źródło: reporter
Pytań o Jana Pawła II jest wiele i trzeba je zadawać – uważa teolog

Spór o ocenę pontyfikatu Jana Pawa II. Były jezuita w polemice z dominikaninem.

Z zaciekawieniem przeczytałem najpierw artykuł prof. Arkadiusza Stempina poświęcony mitologizacji Jana Pawła II („Polski Mojżesz", „Plus Minus", 18–19 lipca 2020), a tydzień później z równym zainteresowaniem polemikę z tezami Stempina o. Macieja Zięby („O wciskaniu kitu", „Plus Minus", 25–26 lipca 2020).

Sam od wielu lat śledzę recepcję postaci i dzieła polskiego papieża w Polsce i na świecie, więc zróżnicowane spojrzenie na jego życie i dokonania nie jest mi obce. Owszem, od lat jest ono wręcz paradygmatyczne. Można by więc dostrzec w tym interesującym dwugłosie kolejną odsłonę tego sporu. Jednak, w moim przekonaniu, stał się on okazją straconą. Przede wszystkim dlatego, że w tekście Stempina pojawiły się pewne sformułowania („kłamstwo Ratzingera"), które dały asumpt do bezceremonialnej filipiki dominikaninowi.

Nie wystarczy powołać się na znajomość

Niestety, polemika Zięby skończyła się na efektownych popisach retorycznych; zabrakło w niej natomiast odniesienia do głównych i poważnych zarzutów sformułowanych przez Stempina. Nie wystarczy bowiem powoływać się na drobne w istocie potknięcia adwersarza, wytykanie nieścisłości chronologicznych czy nazbyt radykalne określenie wypowiedzi kardynała Ratzingera, przy jednoczesnym pomijaniu sedna zarzutów.

Nie wydaje się również pomocne powoływanie się na bliską...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament