Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie znaczenie dla rozwoju firmy ma kultura projektowania

12 sierpnia 2020 | Rachunkowość | Michał Kołtuniak

O tym, czym dla współczesnego biznesu jest doświadczenie użytkownika, jak tworzyć kulturę designu pozytywnie wpływającą na wyniki organizacji oraz czy kryzys spowodowany wybuchem pandemii potrząsnął branżą „user experience" – mówi w rozmowie z Michałem Kołtuniakiem Wojciech Chojnacki z Symetrii, agencji UX.

Symetria UX istnieje od 1998 r.. Internet był wtedy w powijakach i chyba niewiele osób w Polsce słyszało o czymś takim, jak user experience (UX), co najczęściej tłumaczone jest na polski jako doświadczenie użytkownika. Czy po ponad 20 latach jesteśmy już w innym miejscu?

WOJCIECH CHOJNACKI: Nieporównywalnie zmieniły się zakres i znaczenie, jakie mają dla biznesu jakość i wygoda usług cyfrowych z perspektywy klienta. 20 lat temu dla wielu firm to był wycinek działalności i raczej pewna ciekawostka. U większości menedżerów produktów z tamtych lat, zobaczenie jak duże problemy mają prawdziwi użytkownicy podczas korzystania z ich usług wywoływało dosłowne opadnięcie szczęki. Produkty budowało się tak, by działały, odpowiadały na „wymagania" twórców i im się podobały – tak pracowały zarówno raczkujące startupy jak i wiodące firmy. (...)

Dziś, dla większości organizacji, kanały cyfrowe to podstawa relacji z klientami i pracownikami, a dobre doświadczenie odbiorcy jest jednym z niewielu prawdziwych i trudnych do skopiowania wyróżników marki. Menedżerów nie trzeba już przekonywać, że doświadczenie użytkownika (UX) to budowa zarazem lojalności klientów jak i motywacji pracowników. Wyzwaniem natomiast okazuje się sprawienie by podejście zorientowane na klienta było stosowane poprawnie i efektywnie.

Jak bardzo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament