Jak utrzymać płynność finansową
Idealną sytuacją jest, gdy przedsiębiorstwo we własnym zakresie wypracowuje operacyjne przepływy środków pieniężnych, które pozwalają na spłatę zobowiązań w ustalonym terminie.
W przypadku spółek, które nie są wystarczająco dokapitalizowane, rozwijają się czy też po prostu mają problemy finansowe, niezwykle ważnym stają się dostępne na rynku narzędzia poprawiające ich sytuację płynnościową – kredyt, pożyczka, leasing, a także zyskujący na popularności faktoring.
Utrzymanie płynności finansowej to niezbędny warunek do prawidłowego funkcjonowania każdego zdrowego przedsiębiorstwa. Płynność finansowa oznacza, że dana jednostka jest w stanie terminowo regulować swoje zobowiązania, tj. płacić za nabyte dobra lub usługi, przelewać pracownikom należne im wynagrodzenie czy też dokonywać płatności o charakterze publicznoprawnym do urzędu skarbowego czy ZUS.
Pracując na co dzień przy badaniu sprawozdań finansowych, dość rzadko spotykam się z wyborem przez firmy faktoringu jako formy finansowania. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, iż faktoring bywa kojarzony czy nawet mylnie utożsamiany z windykacją należności, co może powodować negatywny wydźwięk wśród klientów spółki, czego przedsiębiorcy starają się uniknąć. Według danych Polskiego Związku Faktorów rynek ten nieustannie się rozwija, do czego przyczynia się z jednej strony większa świadomość zarządzających w przypadku dużych podmiotów, a także większa dostępność tego rodzaju finansowania dla małych firm w porównaniu z innymi usługami.
Na czym polega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta