Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Solidarnościowy skok Europy

12 sierpnia 2020 | Ekonomia i rynek

Thierry Breton W 100 dni Europa zmieniła się bardziej niż w ciągu 30 lat. Jednak jej słabości pozostały – pisze unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego.

Europa się zmieniła. W ciągu trzech miesięcy zarządzania kryzysem o bezprecedensowym wymiarze i skutkach zdrowotnych, finansowych, gospodarczych i społecznych zdecydowała się okazać solidarność w obliczu przeciwności losu.

Wbrew wszelkim oczekiwaniom, w kluczowym momencie swojej historii, zrobiła decydujący krok w kierunku bardziej hojnej, autonomicznej i niezależnej Unii, dbającej o swoje strategiczne interesy i swoje miejsce w świecie. Covid wstrząsnął, jeśli nie naszymi różnicami – są one wszak niezmienną częścią naszego wspólnego bogactwa kulturowego – to przynajmniej naszą koncepcją wspólnego życia, dzielenia się naszymi wartościami. Europa była oczywiście krytykowana i wyśmiewana.

W pierwszych dniach pandemii granice zostały zamknięte w nadziei ochrony naszych współobywateli, pozbawiając ich jednocześnie swobody przemieszczania się. Pojawiły się trudności z zaopatrzeniem. Poszukiwanie masek i respiratorów czasami dawało wrażenie wyścigu szczurów. Rozproszenie zasobów i działań, brak koordynacji i spektakl rozłamu stały się miodem na serce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament