Odszkodowanie odszkodowaniu nierówne
Piotr Zamroch Wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości w pasie służebności oraz nierozłącznie z nim związany współczynnik współkorzystania są charakterystyczne wyłącznie dla prawa cywilnego.
Ograniczenie prawa własności na potrzeby budowy i trwałego utrzymywania urządzeń przesyłowych może nastąpić na płaszczyźnie prawa cywilnego, poprzez ustanowienie służebności przesyłu, albo w trybie administracyjnym, poprzez wydanie decyzji zezwalającej na zakładanie i prowadzenie określonych urządzeń. W obu przypadkach właściciel nieruchomości powinien otrzymać świadczenie stanowiące rekompensatę ograniczeń w postaci odpowiedniego wynagrodzenia albo słusznego odszkodowania.
W sferze faktycznej powstałe ograniczenia przedstawiają się w sposób zasadniczo tożsamy, jednak zasady określania wysokości wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu i odszkodowania za ograniczenie własności w trybie administracyjnym nie są identyczne.
Sądy miały co robić
Po wprowadzeniu służebności przesyłu do kodeksu cywilnego nastąpił dynamiczny rozwój orzecznictwa Sądu Najwyższego dotyczącego zasad określania wynagrodzenia za jej ustanowienie, co było koniecznością wobec zdawkowej regulacji kodeksowej. Wskazane orzecznictwo stało się podstawą do standaryzacji zasad określania przedmiotowej wartości w środowisku rzeczoznawców majątkowych.
Oba tryby ograniczenia własności na potrzeby sieci przesyłowych i dystrybucyjnych funkcjonują w obrocie prawnym zasadniczo równolegle, dopiero ostateczne zakończenie jednego z nich umową, ostateczną decyzją albo postanowieniem sądu wyłącza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta