Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okresowo pracownik może robić coś innego niż do tej pory

12 sierpnia 2020 | Orzecznictwo

Ryszard Sadlik Pojęcie uzasadnionych potrzeb pracodawcy z art. 42 § 4 kodeksu pracy nie dotyczy sytuacji, gdy pracodawca kieruje pracownika do innej pracy z przyczyn dotyczących tylko tego pracownika.

Pracodawca może na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż ustalona w umowie o pracę. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, gdy wymagają tego uzasadnione potrzeby pracodawcy. Ponadto skierowanie do innej pracy nie może mieć charakteru szykany pracownika.

Możliwość skierowania do innej pracy przewiduje art. 42 § 4 k.p., w myśl którego wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Zatem pracodawca mający uzasadnione potrzeby może skierować swego pracownika do innej pracy na czas określony, tj. do trzech miesięcy w roku. Musi to być jednak praca odpowiadająca kwalifikacjom pracownika i niepowodująca obniżenia jego wynagrodzenia. Przepis art. 42 § 4 k.p. dotyczy więc takich przypadków, w których w „normalnych" warunkach konieczne byłoby zastosowanie wypowiedzenia warunków pracy lub płacy, a tylko wola ustawodawcy wyjątkowo zwalnia pracodawcę z takiej konieczności. Celem tego uregulowania jest umożliwienie pracodawcy w sytuacjach uzasadnionych potrzebami organizacyjnymi, technologicznymi lub innymi, o przemijającym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament