Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na mętnych wodach

12 sierpnia 2020 | Ekonomia i rynek

Janusz Jankowiak Spośród scenariuszy prognostycznych należy obecnie brać pod uwagę ten mniej korzystny, gdzie wolniejszemu wzrostowi towarzyszyć będzie zwiększona presja inflacyjna.

Jeszcze w czerwcu, przy okazji kolejnej aktualizacji prognoz, Międzynarodowy Fundusz Walutowy widział głębokie spadki i dno recesji w II kwartale, a później już tylko mniej (w przypadku gospodarek rozwiniętych) lub bardziej dynamiczny (w przypadku rynków rozwijających się) ruch w górę. Ale ten obraz dezaktualizuje się dosłownie z dnia na dzień. A wszystko za sprawą koronawirusa, który nie odpuszcza.

Letni wzrost liczby zakażeń, z niewielkimi wyjątkami, dotyczy obecnie całego świata. I błyskawicznie psuje nastroje zwyżkujące po zdjęciu z gospodarek lockdownu. Powrót niepewności widać wszędzie – w Europie najlepiej po silnym rozchwianiu różnych wskaźników. Jednego dnia możemy czytać o nieoczekiwanym i zaskakującym rynek pogorszeniu nastrojów konsumentów w strefie euro. A następnego dostajemy w prezencie lipcowy wyskok PMI w usługach i w przemyśle powyżej poziomów neutralnych (50 pkt).

Nastroje konsumentów szybko reagują na wyraźny wzrost liczby zakażeń oraz niepewność związaną z wygasaniem kolejnych programów pomocowych, podczas gdy we wskaźnikach PMI menedżerowie odreagowują wciąż jeszcze wzrost optymizmu z maja/czerwca. W PMI po prostu nie ma jeszcze obaw o letnią falę zakażeń, przechodzącą po krótkiej przerwie w prawdziwą drugą falę jesienią. A te właśnie obawy zdążyły już odcisnąć negatywne piętno na nastrojach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament