Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zdalny udział w zgromadzeniach wspólników

12 sierpnia 2020 | Rachunkowość | Ludomir Biedecki Sylwia Goryl

Konieczność umożliwienia prowadzenia działalności w sposób sprawny i nieprzerwany w obliczu epidemii, zmusiła polskiego ustawodawcę do podjęcia działań dzięki którym osoby i podmioty wchodzące w skład organów spółek handlowych, mogą aktywnie uczestniczyć w ich pracy w sposób zdalny. Zasada ta dotyczy również zgromadzeń wspólników oraz walnych zgromadzeń akcjonariuszy.

Jak w przypadku każdej zmiany przepisów, na początku stosowania także tych nowych rozwiązań może pojawić się szereg pytań i wątpliwości, zarówno ze strony samych spółek, jak i członków ich organów. Jakie problemy potencjalnie mogą napotkać?

Obowiązek przyjęcia regulaminu

Wprowadzając możliwość udziału w zgromadzeniu wspólników oraz walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, ustawodawca pozostawił kompetencję dla rady nadzorczej (a w przypadku jej braku – dla wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), do określenia w formie regulaminu szczegółowych zasad udziału w zgromadzeniu w tym trybie. Regulacja ta sprawia, że praktyczne zastosowanie możliwości udziału w zgromadzeniu wspólników lub walnym zgromadzeniu w sposób zdalny, jest uzależnione od przyjęcia i obowiązywania takiego regulaminu w spółce. Czy zatem należy przyjąć, że każda spółka kapitałowa ma obowiązek sprawić, by regulamin ten został u niej przyjęty? Wydaje się, że tak. Brak określenia wskazanych powyżej zasad mógłby spowodować wystąpienie istotnych trudności związanych z przeprowadzeniem zgromadzenia, m.in. z weryfikacją uprawnień uczestników czy samym ich udziałem w zgromadzeniu (np. poprzez wskazanie wykorzystywanej platformy i wymogów technicznych). W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament