Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązek zapłaty podatku z paragonu fiskalnego

12 sierpnia 2020 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Błędnie wskazaną stawkę należy sprostować z odrębnej ewidencji korekt kasowych.

- Przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W lutym 2020 r. rozpoczął ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej. 14 maja 2020 r. przedsiębiorca zauważył, że kasa fiskalna była błędnie ustawiona i nie powinna wykazywać podatku VAT za towary. W wyniku pomyłki cała sprzedaż zwolniona z VAT opodatkowana została 23 proc. stawką. W tym samym dniu tj. 14 maja 2020 r. przedsiębiorca przefiskalizował kasę. W jaki sposób należy dokonać sprostowania zaistniałej pomyłki? Czy przedsiębiorca musi rozliczyć omyłkowo naliczony podatek?

Sposób prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).

Na podstawie § 4 rozporządzenia, podatnicy, o których mowa w art. 111 ust. 5 ustawy o VAT (tj. podatnicy korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT) ewidencjonują wartość sprzedaży jako sprzedaż zwolnioną od podatku.

W analizowanym przypadku przedsiębiorca pomyłkowo ewidencjonowała na kasie fiskalnej sprzedaż ze stawkę 23 proc. zamiast stosując zwolnienie.

Istota problemu sprowadza się do ustalenia w jaki sposób należy dokonać sprostowania zaistniałej pomyłki i czy przedsiębiorca musi rozliczyć omyłkowo naliczony podatek?

Oczywista...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament