Obowiązek zapłaty podatku z paragonu fiskalnego
Błędnie wskazaną stawkę należy sprostować z odrębnej ewidencji korekt kasowych.
- Przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W lutym 2020 r. rozpoczął ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej. 14 maja 2020 r. przedsiębiorca zauważył, że kasa fiskalna była błędnie ustawiona i nie powinna wykazywać podatku VAT za towary. W wyniku pomyłki cała sprzedaż zwolniona z VAT opodatkowana została 23 proc. stawką. W tym samym dniu tj. 14 maja 2020 r. przedsiębiorca przefiskalizował kasę. W jaki sposób należy dokonać sprostowania zaistniałej pomyłki? Czy przedsiębiorca musi rozliczyć omyłkowo naliczony podatek?
Sposób prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie).
Na podstawie § 4 rozporządzenia, podatnicy, o których mowa w art. 111 ust. 5 ustawy o VAT (tj. podatnicy korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT) ewidencjonują wartość sprzedaży jako sprzedaż zwolnioną od podatku.
W analizowanym przypadku przedsiębiorca pomyłkowo ewidencjonowała na kasie fiskalnej sprzedaż ze stawkę 23 proc. zamiast stosując zwolnienie.
Istota problemu sprowadza się do ustalenia w jaki sposób należy dokonać sprostowania zaistniałej pomyłki i czy przedsiębiorca musi rozliczyć omyłkowo naliczony podatek?
Oczywista...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta