Komik grał swoją matkę
Najsłynniejszy francuski komediant XX wieku Louis de Funès jest bohaterem wielkiej wystawy, która pokazuje jego związki z Hiszpanią i Velázquezem.
Kinoteka Francuska w Paryżu posiada dużą kolekcję dokumentów, kopie analogowe i cyfrowe ponad 40 tysięcy filmów. Istnieje od 1936 roku. Od 1994 roku znajduje się w budynku, który powstał według projektu architekta Francka Gehry na skraju paryskiego parku Bercy.
Obecny pokaz jest swoistą premierą. Po raz pierwszy wystawa została poświęcona aktorowi, a nie reżyserowi. I potwierdza wyjątkową rolę, jaką odegrał w historii komedii francuskiej syn hiszpańskich emigrantów.
Hiszpańskie korzenie
Przyszedł na świat w dzień przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Nazywał się Louis de Funès de Galarza. Historia rodziców jest najprawdopodobniej źródłem jego specyficznego poczucia humoru na granicy absurdu. Jego matka Leonor pochodziła z zamożnej rodziny burżuazyjnej w Madrycie. Rodzice krzywym okiem patrzyli na jej pretendenta, początkującego adwokata. Carlos zdecydował się porwać wybrankę swego serca i wyjechać z nią do Francji. Nigdy nie udało mu się jednak wykonywać wymarzonego zawodu. W akcie desperacji, w 1930 roku, symulował własną śmierć, by uciec do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta