Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus może ścigać menedżerów zagranicznej firmy

12 sierpnia 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Regulacje ordynacji podatkowej dotyczącej odpowiedzialności członków zarządów za długi spółek mogą mieć zastosowanie wobec prezesa zarządu spółki prawa obcego, gdy jej ustrój ma istotne cechy polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Sprawa zaczęła się od orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu za podatkowe zaległości spółki w VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe 2013 r. i 2014 r. A różnica zdań między fiskusem, a prezesem, na którego przeniesiono odpowiedzialność za zaległe podatki wynikała z tego, że spółka miała siedzibę w Hiszpanii, a w Polsce był a zarejestrowana na VAT.

Prezes zaskarżył decyzję fiskusa, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jego skargę. Przyjął bowiem, że niezależnie od możliwych różnic pomiędzy kategoriami polskich spółek kapitałowych a spółką prawa obcego, spółka zarządzana przez skarżącego niewątpliwie była osobą prawną. A to powoduje, że nawet jeżeli odpowiedzialność skarżącego nie wynika z art. 116 § 1 ordynacji podatkowe, to zastosowanie znajdzie jej art. 116a.

Prezes do swoich racji próbował przekonać jeszcze Naczelny Sąd Administracyjny. W skardze kasacyjnej podkreślał, że fiskus naruszył prawo, bo zastosował analogię w prawie podatkowym w sytuacji, gdy jest ona niekorzystna dla podatnika.

Wyrok NSA nic jednak nie zmienił. Również on odwołał się do wcześniejszego swojego wyroku z 25 kwietnia 2017 r. (I FSK 1665/15),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament