Fiskus może ścigać menedżerów zagranicznej firmy
Regulacje ordynacji podatkowej dotyczącej odpowiedzialności członków zarządów za długi spółek mogą mieć zastosowanie wobec prezesa zarządu spółki prawa obcego, gdy jej ustrój ma istotne cechy polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Sprawa zaczęła się od orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu za podatkowe zaległości spółki w VAT za poszczególne okresy rozliczeniowe 2013 r. i 2014 r. A różnica zdań między fiskusem, a prezesem, na którego przeniesiono odpowiedzialność za zaległe podatki wynikała z tego, że spółka miała siedzibę w Hiszpanii, a w Polsce był a zarejestrowana na VAT.
Prezes zaskarżył decyzję fiskusa, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił jego skargę. Przyjął bowiem, że niezależnie od możliwych różnic pomiędzy kategoriami polskich spółek kapitałowych a spółką prawa obcego, spółka zarządzana przez skarżącego niewątpliwie była osobą prawną. A to powoduje, że nawet jeżeli odpowiedzialność skarżącego nie wynika z art. 116 § 1 ordynacji podatkowe, to zastosowanie znajdzie jej art. 116a.
Prezes do swoich racji próbował przekonać jeszcze Naczelny Sąd Administracyjny. W skardze kasacyjnej podkreślał, że fiskus naruszył prawo, bo zastosował analogię w prawie podatkowym w sytuacji, gdy jest ona niekorzystna dla podatnika.
Wyrok NSA nic jednak nie zmienił. Również on odwołał się do wcześniejszego swojego wyroku z 25 kwietnia 2017 r. (I FSK 1665/15),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta