Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady finansowania wydatków wspólnot mieszkaniowych

12 sierpnia 2020 | Orzecznictwo

Benedykt Fiutowski, Kamil Kania Fundusz remontowy jest z reguły ulokowany na odrębnym rachunku bankowym wspólnoty mieszkaniowej, co może służyć jako element zabezpieczenia, np. wobec wierzytelności kredytowych banku.

Zmiany w ustawie z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j., DzU z 2020 roku, poz. 532; dalej: ustawa) wprowadzone ustawą z 13 czerwca 2019 roku o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2019 roku, poz. 1309), na mocy których z 1 stycznia 2020 roku zmniejszono z siedmiu do trzech kryterium liczby lokali, gdzie przekroczenie tej liczby skutkuje zaliczeniem wspólnoty do tzw. „dużych wspólnot mieszkaniowych" (tj. wspólnot, do których nie stosuje się przepisów kodeksu cywilnego, bo podlegają sposobowi zarządu określonemu w rozdziale 4 ustawy), spowodowały wzrost liczby wspólnot, które muszą stosować regulacje zawarte w ustawie. Z uwagi na lakoniczność przepisów o zarządzie nieruchomością zawartych w przepisach ustawy nowe wspólnoty, dla lepszego zrozumienia zmienionych zasad zarządzania, powinny sięgnąć do bogato ukształtowanego dorobku orzecznictwa.

Właściciel gromadzonych środków

W praktyce funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych wykształcił się zwyczaj tworzenia dwóch odrębnych funduszy, na których właściciele lokali, poprzez zapłatę comiesięcznych zaliczek, gromadzą środki w celu finansowania kosztów zarządu nieruchomością wspólną w zakresie, o jakim mowa w art. 14 pkt 1–5 ustawy, tj. funduszu przeznaczonego do pokrywania kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament