Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z Chinami na dystans

12 sierpnia 2020 | Świat | Jędrzej Bielecki
W poniedziałek policja aresztowała twórcę największego dziennika opozycyjnego Hongkongu Jimmy’ego Lai
autor zdjęcia: VERNON YUEN
źródło: AFP
W poniedziałek policja aresztowała twórcę największego dziennika opozycyjnego Hongkongu Jimmy’ego Lai

Hongkong, Tajwan, handel – starcie Waszyngtonu z Pekinem przybiera na sile. Świat musi wybrać, na kogo postawić. Nasz region już to zrobił.

Sukces Tajwańczyków w walce z pandemią byłby dla amerykańskiego sekretarza zdrowia Alexa Azara wystarczającym powodem do przyjazdu w poniedziałek do Tajpej. Kraj z ludnością porównywalną do Florydy zanotował tysiąc razy mniej przypadków zachorowań na Covid-19 i tysiąc razy mniej zgonów niż słoneczny stan USA, choć Tajwan leży ledwie 130 kilometrów od wybrzeży Chin, z których wyszedł wirus.

Słowo dane Brytyjczykom

Ale jeszcze ważniejszą przyczyną przyjazdu Amerykanina jest nasilające się starcie między ChRL i USA. Od zerwania stosunków dyplomatycznych między Stanami i Tajwanem w 1979 r. na wyspie nie widziano przecież przedstawiciela amerykańskiej administracji. Biały Dom ściśle trzymał się zasady jednych Chin: skoro uznał Chiny Ludowe, przestał traktować jako pełnoprawne państwo Tajwan (choć nie uznawał pretensji Pekinu do zwierzchnictwa nad wyspą).

Chiny, wietrząc radykalną zmianę amerykańskiej polityki, zareagowały ze wściekłością. W poniedziałek, gdy Azar był przyjmowany przez prezydent Tsai Ing-wen z proniepodległościowej Ludowej Partii Demokratycznej, w tajwańskiej przestrzeni powietrznej pojawiło się kilka chińskich myśliwców.

– Chiny twardo sprzeciwiają się jakimkolwiek oficjalnym kontaktom między Stanami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament