Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy proces mineralogiczny to tylko przemiana fizyko-chemiczna minerałów

12 sierpnia 2020 | Orzecznictwo

Anna Wibig, Kinga Bączek Obejmując zwolnieniem od akcyzy energię elektryczną do przemiany fizycznej minerałów, istnieje ryzyko zakwestionowania takiego podejścia przez organy podatkowe. Jednak ostatnie orzeczenia NSA dają szanse na wygraną w sporze z fiskusem.

Przepisy akcyzowe przewidują możliwość zastosowania zwolnienia z akcyzy dla energii elektrycznej zużywanej w procesach mineralogicznych. W praktyce jednak interpretacja pojęcia procesu mineralogicznego na gruncie przepisów akcyzowych wywołała spór między organami a podatnikami. W ostatnim czasie stanowisko swoje zaprezentował po raz pierwszy NSA. W wyrokach NSA stwierdził, iż pod pojęciem procesu mineralogicznego należy rozumieć także procesy, w których dochodzi jedynie do fizycznej przemiany minerałów.

Klasyfikacja w nomenklaturze

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku akcyzowym (DzU 2020, poz. 722) procesy mineralogiczne to procesy sklasyfikowane w nomenklaturze NACE pod kodem DI 26 „produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych". Organy podatkowe oraz wojewódzkie sądy administracyjne, dokonując wykładni powyższej definicji, konsekwentnie uznawały, iż za procesy mineralogiczne należy uznać wyłącznie procesy, w których dochodzi do przemiany fizykochemicznej. Odmienne natomiast stanowisko w tym zakresie zaprezentował NSA w wydanych ostatnio wyrokach. Mowa tutaj m.in. o wyrokach : sygn. I GSK 300/17, sygn. I GSK 434/17 z 24 stycznia 2020 r. sygn. I GSK 434/17, z 11 marca 2020 r. sygn. I GSK 676/17....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament