Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Absolutorium nie zawsze zwolni z odpowiedzialności

12 sierpnia 2020 | Rachunkowość | Marta Foltyn

Sezon zwyczajnych zgromadzeń wspólników i akcjonariuszy w pełni. Na tych zgromadzeniach poddawane są pod głosowanie uchwały w przedmiocie udzielenia absolutorium członkom organów spółek, w tym członkom zarządu.

Jakie skutki prawne wywołuje absolutorium? Powszechnie przyjmuje się, że udzielenie absolutorium zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności. Czy rzeczywiście członek zarządu, któremu udzielono absolutorium może czuć się bezpieczny, gdyż absolutorium daje mu gwarancję, że nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności? Czy odmowa udzielenia absolutorium ma znaczenie? Jakie działania może podjąć członek zarządu, któremu nie udzielono absolutorium?

Odpowiedź na te pytania jest niezwykle istotna z perspektywy członka zarządu – nie tylko w kontekście jego odpowiedzialności, ale i z uwagi na kwestię wpływu udzielenia/odmowy udzielenia absolutorium na wizerunek 'członka zarządu.

Jakie znaczenie

Jeśli chodzi o charakter prawny i znaczenie absolutorium – brak jest jednolitego stanowiska w tym zakresie.

Z jednej strony prezentowany jest pogląd o tzw. „silnym skutku absolutorium", w myśl którego udzielenie absolutorium zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności. Taka koncepcja byłaby najlepszym rozwiązaniem z perspektywy osoby zasiadającej w zarządzie.

Z drugiej strony niektórzy przedstawiciele doktryny prezentują odmienne stanowisko, zgodnie z którym udzielenie absolutorium jest jedynie przejawem akceptacji działań podejmowanych przez członka zarządu w danym roku obrotowym wyrażanym przez zgromadzenie wspólników/akcjonariuszy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11734

Wydanie: 11734

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament