Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma nie wykorzysta blasku imitacji czerwonego krzyża

09 września 2020 | Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Znak z elementem, który samodzielnie można uznać za podobny do chronionego symbolu organizacji międzynarodowej, nie podlega rejestracji.

Obok setek tysięcy oznaczeń bardziej i mniej znanych marek w przestrzeni publicznej od lat funkcjonują też pewne symbole powszechnie znane na całym świecie. Wiele z nich ma bardzo pozytywne konotacje, bo kojarzą się z rzetelnością, jakością, ewentualnie pozytywnymi wartościami czy szlachetnymi działaniami. I pewnie trudno się dziwić, że niektórzy podejmują próby takiego wkomponowania ich w firmowe logo, żeby choć trochę ogrzać się w blasku ich sławy.

Orzecznictwo sądów nie pozostawia jednak złudzeń: znak towarowy choćby z elementem imitującym taki powszechnie rozpoznawany symbol szans na rejestrację nie ma. Przypomniał o tym ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 sierpnia 2020 r.

Logo dla sieci szpitali

Sprawa dotyczyła znaku słowno-graficznego, który miał być używany do oznaczania następujących usług medycznych: szpitali, szpitalnych domów opieki, klinik oraz świadczonych przez nie usług. Z wniosku o udzielenie prawa ochronnego złożonego przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament