Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezdolni do zdalnego funkcjonowania?

09 września 2020 | Orzecznictwo | Marcin Dziurda

Jak wynika z rozstrzygnięć Sądu Najwyższego, temu, że w czasie lockdownu sądom trudno było przejść w tryb zdalny, winne są przede wszystkim przepisy.

Okres epidemii Covid-19 wyraźnie pokazał, jak bardzo polskie sądownictwo jest nieprzygotowane do działania online. O ile w innych sferach życia lockdown stał się impulsem do rewolucyjnych wprost zmian w tym zakresie, o tyle wymiar sprawiedliwości nadal buksuje w miejscu. Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego, winne są przede wszystkim przepisy, które utrudniają przejście sądów w tryb zdalny.

Nie ulega wątpliwości, że przejście na działalność zdalną jest w przypadku sądów znacznie trudniejsze niż w innych sferach życia. Postępowanie sądowe musi się odbywać według ścisłych procedur, które muszą być dostatecznie sformalizowane, chociaż niekoniecznie formalistyczne. Służą zapewnieniu gwarancji procesowych w postępowaniu cywilnym – w szczególności prawa do bycia wysłuchanym.

W praktyce najwięcej trudności sprawia zapewnienie bezpieczeństwa przesyłu danych. Trudno w tym zakresie porównywać sytuację sądów np. ze szkołami. O ile nauczyciele w okresie epidemii organizowali – w istocie w stanie wyższej konieczności – nauczanie zdalne metodami partyzanckimi, o tyle w przypadku sądów nie mogło się to odbywać w taki sposób, mimo najlepszych intencji sędziów. Ograniczenia wynikają z konieczności przestrzegania nie tylko właściwych procedur, ale także innych uregulowań prawnych, w szczególności w zakresie ochrony danych osobowych (RODO). Przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament