Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cały czas brakuje jednoznacznego stanowiska w sprawie raportów

09 września 2020 | Orzecznictwo | Paweł 
Matej

Orzeczenia polskich sądów odnoszące się do raportów Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych skupiały się głównie na kwestii ich mocy dowodowej, tj. kwestii uznania ich za dokumenty urzędowe.

 

Celem działania Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) jest walka z wszelkimi nadużyciami finansowymi oraz nielegalną działalnością na szkodę interesów finansowych UE. OLAF wyposażony został na mocy rozporządzenia nr 883/2013 w prawo do prowadzenia dochodzeń, których efektem są raporty zawierające zalecenia kierowane do właściwych organów państw członkowskich.

Wzrost znaczenia środków pochodzących z budżetu UE w obrocie gospodarczym zwiększa również ryzyko związanych z nimi nadużyć. W praktyce najczęściej występującymi formami nadużyć finansowych na szkodę interesów fiskalnych UE są wyłudzenia funduszy europejskich oraz nieprawidłowości związane z płatnościami należności celnych.

Raporty sporządzane przez OLAF były już wielokrotnie przedmiotem wypowiedzi polskiej judykatury. Orzeczenia polskich sądów odnoszące się do raportów OLAF skupiały się głównie na kwestii ich mocy dowodowej, tj. kwestii uznania ich za dokumenty urzędowe.

Dokument urzędowy

Zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i w postępowaniu administracyjnym oraz podatkowym dokumentom urzędowym nadano szczególną moc dowodową. Jeżeli zostały one sporządzone przez upoważniony organ we właściwej formie, stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Naczelny Sąd Administracyjny w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament