Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie fabryki zaopatrują w sprzęt AGD całą Europę i są liderem

09 września 2020 | Vademecum Eksportera | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

PRZEMYSŁ | Mozolne odrabianie strat po przestojach produkcyjnych

Polska jest już od kilku lat największym producentem sprzętu AGD w Europie i dzięki kolejnym inwestycjom firm z czołówki branży wciąż umacnia się na tej pozycji. Zarówno przez nowe fabryki, jak i linie produkcyjne, po unowocześnianie produkcji, dzięki czemu z taśm istniejących zakładów zjeżdża coraz więcej sztuk pralek, lodówek czy kuchni. 85 proc. produkcji dużego AGD trafia na eksport – wartościowo to 18,5 mld zł. W ostatnich latach wartość wysyłanego za granicę sprzętu rosła w ślad za rosnącą produkcją. Jak podaje organizacja APPLiA Polska, krajowa produkcja dużego sprzętu AGD w 2019 r. wzrosła o 4 proc., do 23,5 mln sztuk. Oznacza to, iż z taśm zjechało równo 1 mln sztuk więcej.

Widać oznaki poprawy

W branży AGD pośrednio i bezpośrednio pracuje już ponad 100 tys. osób, a wartość produkcji to ponad 21 mld zł. Koniunktura w kraju także firmom sprzyja, wartość wydatków na AGD w Polsce to 10 mld zł, a 80 proc. to duży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament